Betygsatt 4.87 av 5 baserat på 15 kundrecensioner
(15 kundrecensioner)

Kombu Tsuyu, Vegansk Soppbas 500ml

119,99 kr
239,98 kr kg/l

I lager

-+
Kombu Tsuyu, Vegansk Soppbas 500ml

Tsuyu är en japansk sås eller buljong som oftast är gjord på bonitoflingor, kombu (ätbar kelp), sojasås och mirin. Den används framför allt som en soppbas för att tillsätta den unika och traditionella smaken av umami som är förekommande i det japanska köket. Den används även som dippsås till exempelvis sobanudlar eller tempura. Rik på umami är det en väsentlig ingrediens i japansk matlagning. Denna variant är vegansk, och har shiitakesvamp i sig istället för bonito för att ge såsen sin unika smak. Använd i dina nudelsoppor såsom ramen, udon eller i en hotpot för att verkligen få till buljongen. Späds ut med vatten och räcker därför även väldigt länge. 500ml.

Andra kollade på dessa

Mer information

Net weight 0,5 kg
Vikt 0,622 kg
Ursprung

Japan

Innehåll

Soppbas. Ingredienser: vatten, SOJASÅS (vatten, AVFETTADE SOJABÖNOR, VETE, salt), socker, salt, kelp, jästexrakt (jästextrakt, dextrin), torkad shiitakesvamp, syra E270

Näring

Per 100g: Energi: 403kj / 95kcal fett: 0g, varav mättade: 0g, kolhydrater: 21g, varav sockerarter: 18g, protein: 2.6g, salt: 10.1g.

Brand

Ninben

Kost

Mjölkfri, Vegansk, Vegetarisk

Tillagning

Soppbas: 1 del buljong till 7 delar varmt vatten. Dippsås: 1 del buljong till 2 delar vatten.

Förvaring

Öppnad förpackning förvaras i kylskåp.